سنگار

تورم

رشد نقدینگی متاثر از عوامل مختلفی است که مهمترین آن تزریق دلارهای نفتی به اقتصاد کشوراست و تاثیر مخربی بر اقتصاد و از همه مهمتر بر افزایش تورم دارد. این در حالی است که کارشناسان اقتصادی راهکارهای متعددی از قبیل اتخاذ سیاستهای انقباضی به خصوص در بودجه و کوچک سازی دولت و جلوگیری از ارائه تسهیلات بانکها به متقاضیان از منابع بانک مرکزی را پیشنهاد می دهند.به گزارش خبرگزاری مهر بیژن بیدآباد کارشناس مسائل اقتصادی با بیان این که شرایط و وضعیت کلی اقتصادایران حاکی از تشدید فعالیت اقتصادی به دلیل سه موضوع است تصریح کرد:
درآمدهای نفتی موجب افزایش حجم عظیم درآمدهای کشور شده  که به معنای تهییج اقتصاد کشور به سمت فعالیتهای اقتصادی است.از سوی دیگر دولت با افزایش درآمدهای خودفعالیتهای بودجه ای را تشدید کرده و عملآ باعث شده تا تزریق نقدینگی به فعالیتهای دولتی جریان  گردش نقدی کشور رانیز تشدید کند ؛این فعل وانفعالات موجب به هیجان آوردن بخش خصوصی در اقدامات اقتصادی شده است .

به گفته وی بر اساس این سه انبساط یعنی انبساط بخش پول خارجی و دولتی و خصوصی عملآحجم نقدینگی کشور را به شدت افزایش داده است واین نقدینگی در چارچوب ساختار فعلی نظام پولی و بانکی کشور به عنوان نقدینگی قابل رویت تلقی می شود.وی با بیان این که نقدینگی آشکار وقابل رویت به اضافه نقدینگی پنهان عملآ سبب افزایش قیمت ها در سالهای اخیر شده است ‍‍‍گفت : خطر نقدینگی پنهان شاید در تشدید تورم بیش از نقدینگی آشکار باشداما با وجود تلا شهای بانک مرکزی مؤسسات مالی واعتباری و صندوقهای قرض الحسنه با وجود این که فعالیت پولی دارنداما تحت نظر بانک مرکزی نمی روند.

               Image and video hosting by TinyPic

کوچک سازی دولت
مرتضی ا...دادکارشناس مسائل اقتصادی نیز هزینه های دولت و تبدیل دلارهای نفتی به ریال رامهمترین عامل افزایش نقدینگی عنوان کردو گفت:اصولآسیاستهای پولی کشورهماهنگی با سیاستهای مالی نداردو بانک مرکزی به عنوان یک نهاد مستقل برای اجرای سیاستهای پولی عمل نکرده است . به گفته وی در اقتصادهایی که بر پایه تولید ومکانیزم هستندمعمولآافزایش نقدینگی نسبت مستقیمی با رشد تولید ناخالص داخلی دارداین در حالی است که در ایران افزایش نقدینگی بیشتر ناشی از تبدیل دلارهای نفتی و بزرگ بودن اندازه دولت است.وی بابیان اینکه رشد درامد ملی یا تولید ناخالص داخلی کشور در سال گذشته بیش از 5 درصد بوده است افزود: این درحالی است که رشد نقدینگی در کشور در همین زمان بیش از 40درصدبوده واین وضعیت کشور راتورمی می کند.
ا..داد توجه به سیاستهای برنامه چهارم توسعه و چشم انداز 20ساله کشور را راهکار مهار تورم عنوان کرد و گفت:برای کنترل نقدینگی نیازمندکوچک سازی دولت هستیم که این امر در کوتاه مدت شدنی نیست و نیاز مند اجرایی کردن سیاستهای اصل 44قانون اساسی هستیم.

انضباط مالی
علی قنبری عضو هیئت علمی دانشگاه مدرس در این باره افزود:هم اکنون نقدینگی کشور به حدود 140هزار میلیارد تومان رسیده است.
انضباط مالی واتخاذ سیاستهای انقباضی بودجه ای مهمترین راهکار برای جلوگیری از رشد نقدینگی در کشور است.
مهدی تقوی عضو هیئت علمی دانشگاه علامه  مهمترین دلیل افزایش نقدینگی را افزایش درآمد ارزی ذکر وتصریح کرد:بانک مرکزی دلارهای حاصل از نفت مورد نیاز دولت برای خرج کردن راتبدیل به ریال می کندو این در حالی است که کشور گرفتار نرخ تورم بالاست وهر سال باید کشور نسبت به تورم پول بیشتری راداشته باشد تا بتواند کالا خریداری کند.تقوی با ابراز مخالفت نسبت به مهار رشد نقدینگی اظهار داشت:دلیل تورم اقتصاد ایران تقاضا نیست .اقتصادی که قادر به تولید کالا نباشدناچار به واردات است و تولیداتی که در ایران صورت می گیردکالا های واسطه ای هستند و مواد اولیه وکالای سرمایه ای انها از خارج وارد شده است.

رشد نقدینگی در آستانه توقف
از سوی دیگر اکبر کمیجانی مشاور عالی رئیس کل بانک مرکزی نیز خبر داد:بررسی های این بانک از میزان رشد نقدینگی بعد از تیر ماه امسال تا کنون نشان می دهد که نقدینگی با کاهش مواجه خواهد شد.وی درباره کنترل نقدینگی و نرخ تورم توضیح داد:افزایش نرخ نقدینگی به میزان 40درصد مربوط به تیر ماه 86بوده است وبا اقداماتی که در حال انجام است ‍‍مانندفروش اوراق مشارکت در دو سه مرحله واقدامات احتیاطی دیگر امید است نرخ نقدینگی به پایین تر از حد موجود برسد.

بر گرفته از روزنامه کیهان مورخه ی ۱۹/۰۸/۸۶  شماره ۱۸۹۴۴

از اونجا که بحث تورم از اهم  موضاعات مطرح بین عامه  ی مردم  عزیزمان هست خلا صه ا ی از مقاله ی مذکور رو برا ی شما عزیزان نوشتم .کارشناسهای اقتصادی معتقدن که برای مهار تورم می بایست درصد تولیدات بیش از نقدینگی موجود باشه و جالب اینه که بدونید بانکها هم از بانک مرکزی برای پرداخت تسهیلات تقاضای پول کردن. گویا نمیشه زیاد هم به بالا رفتن قیمت نفت امیدوار بود .کارشناسان عنوان کردن این افزایش قیمت  تاثیرات مخربی بر تورم جهانی وارد کرده . چین که معروف به عرضه کننده  اجناس ارزان در جهانه بهای تولیداتشو افزایش داده .هزینه اجاره  سکوهای نفتی به شرکتهای خارجی نسبت به پارسال ۴ برابر افزایش پیدا کرده و...بنابراین اعلام شده ۹۸دلار بابت هر بشکه نفت با۴۶دلار بابت هر بشکه نفت در سال ۸۴ برابری می کنه.

به هر حال امیدوارم روزی بیاد که اون نظم اقتصادی که همه منتظرش هستیم برقرار بشه.

ان شا ا...

نظرات (18)
نام :
ایمیل : [پنهان میماند]
وب/وبلاگ :
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
سلام
می بینم که رفتی تو کار اقتصاد
خیلی خوب بود. موفق باشی

منم با کالای ایرانی آپم
پنج‌شنبه 15 آذر‌ماه سال 1386 ساعت 11:43 ب.ظ
امتیاز: 0 0
با سلام.
وب سایت رسمی فرزاد نامی و فرهاد نامی منتظر قدم مبارکتان است.
www.fnami.org
در ضمن اگر مایل به تبادل لینک بودید حتما اطلاع دهید.
لطفا نظرات با ارزشتان را برای سهولت در قسمت دفتر مهمان وارد کنید.
با تشکر
ف. نامی
جمعه 16 آذر‌ماه سال 1386 ساعت 10:06 ق.ظ
امتیاز: 0 0
سلام همدل
راهکارهایتان عالی بود
ای کاش مسولان محترم به چنین راهکارهای
سازنده توجه میکردند.. تا از این بن بست نجات پیداکنیم
انشالله
شنبه 17 آذر‌ماه سال 1386 ساعت 09:41 ب.ظ
امتیاز: 0 0
تورمی که به بازار مسکن دامن زد بیش از هر چیز مردم را شوکه کرد......هنوز هم باور اینکه خانه ۳۵ متری در مرکز تهران ۴۵میلیون باشد باورکردنی نیست....
سنگار عزیز... تا وقتی دولت فقط به فکر رشد کمْی باشد و سردمداران خصوصی هم جز منفعت خود چیزی نبینند...کارگر هم در رویای رسیدن به رفاهی نسبی دغدغه نان داشته باشد هرگز به تولید نخواهیم رسید....و تا وقتی در فکر واردات باشیم قطعا رشد نخواهیم کرد........
به نظر من.......فرهنگ «من بودن و من خواستن » انقدر در ایرانیان نهادینه شده که باید اساس عقب ماندگی هارا همین دانست..........
مقاله خوبی بود و خواندنی........
مانا باشید..............................
شنبه 17 آذر‌ماه سال 1386 ساعت 09:53 ب.ظ
امتیاز: 0 0
سلام سنگار عزیز ...
خسته نباشید ...
موضوع اقتصادی مهمی را به روز کردی....
ازجمله معضلات اقتصادی ما تورم است. تورم یک بیماری قابل کنترل است و همانطور که کشورهای دیگر موفق به مهار آن شده اند ما نیز توان غلبه بر آن را خواهیم داشت. تورم همچون اژدهای چند سری است که لازمه از بین بردن آن، قطع تمامی سرهای آن می باشد. یکی از دلایل عدم موفقیت مسئولان در مهار این عامل در کشور یک وجهی برخورد کردن با عوامل آن بوده است.
اقتصاد کشور در چندین سال گذشته با این سیاست دچار نقص بزرگی شده است. این تورم با ایجاد بازارهای مشترک منطقه ای می تواند درمان شود ......
شاد و موفق باشید
یکشنبه 18 آذر‌ماه سال 1386 ساعت 01:32 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام بنگری بزرگوار
به هر حال راهکار هر چه هست باید هر چه زودتر عملی شود. چون مسئله ی تورم با توجه به افزایش بهای نفت کم کم داره وارد فضای جهانی میشه ! برای اینکه بهتر متوجه منظورم بشید به توضیحات پایانی همین پست رجوع کنید.
به هر ممنونم از حضور ودقت نظر شما.
سلام
منم امیدوارم چنین روزی برسه...که بااین روال شک دارم!!
یاحق..
یکشنبه 18 آذر‌ماه سال 1386 ساعت 10:41 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سعی کن زیادشک نکنی.
ممنون از حضورتان
سلام
نفت ....پول....بنزین......مسکن.....اشتغال.......ازدواج جوانان....تورم.
مبحث خوبی بود
دوشنبه 19 آذر‌ماه سال 1386 ساعت 06:09 ق.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
بایدکمی به فکرقلکهایمان هم باشیم...................
سلام و خسته نباشید
موضوع خوبی مطرح کردی به امید روزای خوب اقتصادی!!!
و ممنون که به کلبه میناب سر زدی.

آروزی شادکامی و موفقیت همیشگی
دوشنبه 19 آذر‌ماه سال 1386 ساعت 02:09 ب.ظ
امتیاز: 0 0
سلام
موضوع به روزی را انتخاب کردی
امیدوارم راهکارهای درستی برای حل این معضل ایجاد شوند
موفق باشی
چهارشنبه 21 آذر‌ماه سال 1386 ساعت 01:23 ب.ظ
امتیاز: 0 0
آنچه ما ادبیات می نامیم....
چهارشنبه 21 آذر‌ماه سال 1386 ساعت 02:16 ب.ظ
امتیاز: 0 0
سلام و خسته نباشید
باز با یک مطلب از مردمان خوبه میناب و هنر های ناگفته به روزم
منتظر حضور قدم های گرمتون هستم..

موفق و شاد باشی
پنج‌شنبه 22 آذر‌ماه سال 1386 ساعت 08:39 ق.ظ
امتیاز: 0 0
سلام و خسته نباشید...
متوجه منظورتان شدم ...
شاد باشید
پنج‌شنبه 22 آذر‌ماه سال 1386 ساعت 02:37 ب.ظ
امتیاز: 0 0
سلام
با گوشت خرگوش , سینگو و کولی بروزم.
پنج‌شنبه 22 آذر‌ماه سال 1386 ساعت 11:37 ب.ظ
امتیاز: 0 0
سلام دوست عزیز

مطلب قابل تاملی بود
و بیان یک واقعیت.....

موفق باشید و همیشه پیروز
شنبه 24 آذر‌ماه سال 1386 ساعت 12:51 ب.ظ
امتیاز: 0 0
سلام
ان شاء الله
چهارشنبه 28 آذر‌ماه سال 1386 ساعت 09:41 ب.ظ
امتیاز: 0 0
زندگی اونقدر کوتاهه که باید یکدقیقه بیشتر با هم بودن را جشن بگیریم...

شب یلداتون مبارک...
جمعه 30 آذر‌ماه سال 1386 ساعت 01:25 ب.ظ
امتیاز: 0 0
سلام بر شما دوست نازنین.خوشحال میشوم اگر به وبلاگ گپ شو سری بزنید.وبلاگ من درباره داستانهای فولکریک ایران وهرمزگان میباشد.
منتظر تشریف فرماییتان هستم.

سه‌شنبه 4 دی‌ماه سال 1386 ساعت 07:16 ب.ظ
امتیاز: 0 0
سلام
از مطلب مفیدت استفاده کردم
هم اندیشی مدیر.../اولین کنسرت اس...هرمز نو به روز است
شنبه 8 دی‌ماه سال 1386 ساعت 08:27 ب.ظ
امتیاز: 0 0